کامپوزیت، طراحی لبخند

دندان پزشکی، ترمیم و زیبایی چیست و شامل چه خدماتی است؟

این حوزه از فعالیت دندان پزشکان را میتوان به دو بخش تقسیم کرد.

  1. دندان پزشکی ترمیمی

  2. دندان پزشکی زیبایی

دندان پزشکی ترمیمی روی بهبود عملکرد دهان و دندان و سالم نگهداشتن آنها متمرکز است، در حالی که دندان پزشکی زیبایی مجموعه اقداماتی است که در جهت شکیل تر شدن ظاهر دندانها و همینطور داشتن لبخندی زیباتر انجام میگیرند و علاوه بر بحث زیبایی دندان، درمان زیبایی باعث افزایش سلامت دندان نیز میگردد.

دندان پزشکی زیبایی میتواند شامل اضافه کردن یا حذف یک سری مواد از دندان باشد، البته در هر دو شاخۀ ترمیمی و زیبایی ترکیب هنر و علم وجود داشته و دنادن پزشک با داشتن درک درستی از زیبایی ساختاری میتواند نتایج خوبی را حاصل کند.

خدمات دندان پزشکی ترمیم و زیبایی

  1. اینله و اُنله

پرکردگیهای غیر مستقیمی هستند که توسط لابراتور با استفاده از مواد رزینی برای برطرف کردن پوسیدگیهایی که ساختار لازم را برای قرار گرفتن موادی که برای پر کردن استفاده میشود را ندارد، مورد استفاده قرار میگیرند. اینله بدون آسیب به دندان روی سطح آن به طور مستقیم نصب میشود و اُنله به جای روکش مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد اینله و اُنله در خصوص ممانعت از پوسیدگی بیشتر و استحکام دندان میباشد.

  1. بلیچینگ

برخی از افراد برای از بین بردن لکههای دندان که روی مینا اتفاق می افتد و دلایل مختلف دارد از این تکنیک و پروسه شیمیایی استفاده میکنند.

این پروسه میتواند در مطب یا در منزل تحت نظر دندان پزشک انجام شود. درمان زمانی شروع میشود که دندان پزشک قالبی سفارشی برای دندان میسازد و دندان در تماس با ماده سفید کننده قرار میگیرد. این پروسه برای سفید کردن در منزل 2 تا 4 هفته طول میکشد و در مطب یک یا چند بار بیمار لازم است به دندان پزشک خود مراجعه کند و هر جلسه 45 دقیقه تا 1 ساعت به طول میانجامد. در انجام اینکار مهارت دندان پزشک و کیفیت مواد مصرفی از اهمیت بسزایی برخوردار هستند.

  1. ونیر

لایهای نازک از جنس پرسلین یا رزین کامپوزیت است. رزین مایع است که تبدیل به جامد سخت میگردد که با اشعه مخصوص روی دندان محکم میشود و به این ترتیب پس از قرار گرفتن روی سطح دندان ترک و شکستگی را برطرف میکند.

نوع دیگر ونیر، لمینت یا ونیر سرامیکی است که حالت پوسته نازک دارد. لمینت توسط لابراتور ساخته میشود. پس از آنکه دندان توسط دندان پزشک تراش خورد، قالبگیری میشود. پروسه لمینت دویا چند جلسه طول میکشد درحالکه کامپوزیت طی یک جلسه هم قابل انجام است.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

یکی از مشکلات کامپوزیتها تغییر رنگ آنهاست؛ البته انجام مراقبت و پولیش هر 6 ماه یکبار و استفاده از مواد با کیفیت میتواند احتمال این مشکل را کم کند، همچنین از لحاظ مقاومت نسبت به لمینتها میباشد اما مزیتی که دارد در کامپوزیت دندان تراش کمتری میخورد و قیمت مناسبتر و در عین حال رسیدن به حالت مطلوب بیشتر است.

نکات مورد توجه در کار زیبایی کیفیت مواد مورد استفاده و مهارت و تجربه دندانپزشک و محیط درمانی میباشد که تمامی نکات در کنار هم میتواند کار مطلوبی را برای بیمار به ارمغان آورد.

  1. روکش و بریج

بریج یا پل فضای خالی بین دندان را پر میکند. این روش نسبت به ایمپلنت و ارتودنسی هزینه مقرون به صرفهای دارد و به بهتر شدن ظاهر دندان کمک میکند.

روکش

از روکشها برای اصلاح دندانهای شکسته استفاده میگردد که میتواند در یک جلسه روی دندان نصب شود.

 

باندینگ

از این روش میتوان برای پرکردن پوسیدگیهای کوچک و پرکردن فضاهای بین دندانی و پوشاندن سطح خارجی دندان استفاده کرد و مدت زمان لازم برای انجام آن یک جلسه است و تا سالها در دهان دوام میآورد.

تراشیدن و شکل دادن مینای دندان

شامل تراش یا حذف قسمتی از مینا در جهت بهبود دندانهای شکسته، کج و نا مرتب می باشد که ممکن است در ترکیب با کار ونیر و باندینگ صورت گیرد.

  1.  ایمپلنت

برای درمان جایگزین دندان از دست رفته کاربرد دارد. در این روند پیچ تیتانیومی به عنوان پایه کوبش ایمپلنت وارد استخوان فک میشود و پس از آن پیوند خوردن ایمپلنت با رعایت بهداشت دهان و دندان میتواند دندان همیشگی برای بیمار باشد.

درمانهای زیبایی لثه

این درمانها شامل کمک به افرادی است که از عقب نشینی لثه یا استخوان فک رنج میبرند و یا دارای خط لثۀ نامتقارن هستند؛ همچنین در خصوص افرادی که دندانهایی بسیار بلند یا بسیار کوتاه دارند، در این زمینه میتوانند از مشاوره دندان پزشکان زیبایی استفاده کنند تا بهترین پاسخ را برای بهبود لبخند زیبای خود دریافت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *