دندانپزشکی زیبایی چیست؟
دندانپزشکی دیگر فقط مورد پر کردن و بیرون کشیدن دندان ها نیست. امروزه بسیاری از افراد به عنوان روشی برای بهبود ظاهر خود به دندانپزشکی زیبایی یا “دندانپزشکی زیبایی شناسی” می روند. آنها این کار را به همان روشی انجام می دهند که ممکن است از جراحی زیبایی یا حتی مدل موهای جدید استفاده کنند. از روشهای درمانی می توان برای صاف کردن ، روشن شدن ، تغییر شکل مجدد و ترمیم دندان استفاده کرد.

درمان های زیبایی شامل روکش ها ، تاج ها ، پل ها ، پر کردن های رنگی دندان ، کاشت و سفید کردن دندان ها است.

روکش چیست؟
ونیرها برشهای نازک چینی هستند. اینها دقیقاً ساخته شده اند تا روی سطح قابل مشاهده دندانهای جلوی شما قرار بگیرند ، مانند یک ناخن کاذب روی ناخن.

چرا ممکن است روکش داشته باشم؟
ونیرها یک روش ایده آل برای درمان دندانهای تغییر رنگ یا بدون دید ، بستن شکاف بین دندانهای جلویی یا ترمیم تراشه ها و ترک ها هستند.

روکشهای دندانی چطور گذاشته میشود؟
مقدار کمی مینای دندان از دندان تراش می شود ، معمولاً به ضخامت همان روکش خواهد بود. تیم دندانپزشکی تصور می کند و آن را به تکنسین دندانپزشکی می فرستد ، که روکش را در آزمایشگاه می کند. سپس روکش به دندان وصل می شود تا ترمیم قوی و طبیعی به نظر برسد.

آیا می توانم دندان هایم را با ماده سفید پر کنم؟
بیش از 150 سال است که از مواد خاکستری نقره ای به نام “آمالگام” استفاده میشود. این یکی از قوی ترین و ماندگارترین مواد برای پر کردن محسوب می شود. با این حال ، بسیاری از افراد آن را غیرقابل توجه می دانند و برخی نگران خطرات احتمالی سلامتی هستند.

پر کننده های سفید اکنون یک جایگزین محبوب برای پر کردن آمالگام است. مواد جدید دندانپزشکی بدان معنی است که برای یافتن یک مسابقه مناسب برای سایه یک دندان خاص بسیار ساده تر است. در بیشتر موارد ، کاملاً غیرممکن است که دندان حتی پر کند. بعضی اوقات می توان از ماده پر کننده سفید برای پوشاندن علائم زشت روی دندان ها ، به روشی مشابه روکش استفاده کرد.

دندان من به شدت شکسته است – چه کاری می توانم انجام دهم؟
هنگامی که دندان به شدت شکسته یا پر شده است ، ممکن است دندانپزشک برای بازگرداندن ظاهر و استحکام آن ، نیاز به تاج یا پوشاندن آن داشته باشد.

دندانپزشک چگونه تاج را درست می کند؟
روش معمول برای قرار دادن تاج شامل شکل دادن دندان تحت بی حسی موضعی و سپس گرفتن تصور با استفاده از یک ماده لاستیک مانند است. سپس برداشت به همراه جزئیات سایه مورد استفاده به آزمایشگاه ارسال می شود و تکنسین تاج را می سازد.

چه اتفاقی می افتد در حالی که تاج ساخته می شود؟
در حالی که تاج شما ساخته می شود ، دندان آماده شده با تاج موقت محافظت می شود. این به راحتی درست قبل از نصب دائمی برداشته می شود. در بیشتر موارد ، تاج موقت حدود دو هفته است.

تاج ساخته شده از چیست؟
تاج ها را می توان از انواع مختلف مواد ، از جمله سرامیک یا سرامیکی که به طلا متصل شده است ، ساخت. مواد جدید به طور مداوم معرفی می شوند. این ایده خوبی است که با تیم دندانپزشکی خود صحبت کنید که کدام تاج برای شما مناسب است.

چگونه دندانپزشک من می تواند شکافی را در دهان من پر کند؟
اگر دندان از بین رفته یا نیاز به بیرون کشیدن دارد ، چندین روش برای پر کردن شکاف باقی مانده وجود دارد. در بعضی موارد ، مهم است که سعی کنید دندانهای گمشده را جایگزین کنید تا نحوه نیش فک شما متعادل شود. اگر چندین دندان از دست رفته دارید ، دندانهای باقی مانده تحت فشار بیشتری قرار دارند. این می تواند منجر به شکسته شدن پر یا حتی مشکلات فک شود.

پروتز جزئی ساده ترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. با این حال ، بعضی از افراد دندانپزشکی را ناراحت کننده می دانند و در نهایت تصمیم می گیرند به دنبال گزینه هایی مانند پل ها یا کاشت ها بگردند.

پل چیست؟
پل ها برای افرادی که دندانپزشکی را دوست ندارند ایده آل هستند و فقط چند دندان از دست رفته هستند. معمولاً با گذاشتن تاج روی دندانها در هر طرف شکاف و چسباندن دندان کاذب در وسط ، بریج ساخته میشود که به ان پل دندانی میگویند.

این پل قابل حذف نیست. این پل ها معمولاً از جنس فلز گرانبها هستند که به چینی وصل شده است. گاهی اوقات سایر فلزات غیر قیمتی در پایه استفاده می شود تا استحکام بیشتری به آن ببخشد.

اگر نمی خواهم دندانهای باقی مانده ام خراب شوند ، چه می کنم؟
پل های چسبنده روش دیگری برای پر کردن شکاف است و کمتر دندان نیاز به از بین بردن دارد. این پل ها از دندان دروغین ساخته شده اند که از هر طرف بال های فلزی دارند. این بالها برای اتصال به دندانهای هر طرف ساخته شده اند و به سوراخ کاری بسیار کمی نیاز دارند. در عوض ، دندان ها سفت شده و پل با استفاده از رزین کامپوزیتی بسیار قوی نصب می شود.

آیا می توان از ایمپلنت ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد؟
ایمپلنت ها جایگزین پروتزها و پل ها هستند اما گران تر هستند. ایمپلنت ها میله های تیتانیومی هستند که به صورت جراحی در استخوان فک قرار می گیرند و به عنوان لنگرهایی برای چسباندن پروتز یا تاج روی آن عمل می کنند.

آیا می توانم رنگ دندانهایم را سفیدتر کنم؟
آره. سفید کردن دندان می تواند روشی بسیار مؤثر برای روشن کردن رنگ طبیعی دندانهای شما بدون از بین بردن هیچ یک از سطوح دندان باشد. این نمی تواند یک تغییر رنگ کامل ایجاد کند ، اما باید سایه موجود را روشن کند.

سفید کردن دندان چیست؟
سفید کردن حرفه ای رایج ترین شکل سفید کردن دندان ها است. شما با استفاده از یک سینی مخصوص ساخته شده که مانند یک محافظ دهان در دهان شما قرار می گیرد ، محصول سفید کننده را روی دندان شما اعمال می کند.

 

این مطلب ترجمه شده از سایت www.dentalhealth.org است.

 

کپی با ذکر منبع بلا مانع است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *