لیفت لثه در طراحی لبخند

برخی از افراد به دلیل این که هنگام لبخند زدن لثه ی شان بیش از حد دیده می شود از لبخند خود احساس رضایت نمی کنند. بسیاری از این افراد حتی از وجود روش درمانی برای حل این مشکل خبر ندارند، روش درمانی چنین افرادی لیفتی لثه نام دارد.

در لیفت لثه بافت اضافه روی دندان برداشته می شود تا بیمار لبخند زیبا و جذاب تری داشته باشد.

لیفیت لثه جزو خدمات ترمیم و زیبایی دندان است و به آن، جینجیوکتومی نیز گفته می شود که با ایجاد تناسب در خط لثه، اعتماد به نفس افراد را در هنگام لبخند زدن و خندیدن افزایش می دهد.

لیفت لثه به چه صوت انجام می شود؟

قبل از این که لیفت لثه انجام شود دندان پزشک جلسه ای مشاوره ای با بیمار می گذارد تا بیمار را از نحوه ی درمان و مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود آگاه کند.
برای انجام لیفت لثه که معمولا طی یک جلسه انجام می شود بافت های نرم دهان به صورت موضعی بی حس می شوند سپس بعد از این که بی حسی اثر کرد، کار تراش دادن لثه ها و شکل دهی به آن ها انجام می شود. برای انجام این کار از تیغ جراحی یا لیزر استفاده می شود که به دلیل این که لیزر باعث بهبود سریع بافت ها می شود بسیاری از متخصصان استفاده از لیزر را در این مرحله توصیه می کنند.
در نهایت پس از این که دندان پزشک، لثه ها را از استخوان جدا کرد و استخوان را تراش داد آن ها را در جایی بالاتر از جای قبلی خود قرار می دهد.
در حالت هایی که دندان پزشک از لیزر استفاده می کند نیازی نیست که بیمار چند روز را در خانه استراحت کند و همچنین استفاده از لیزر در لیفت لثه مانع از خوردن و آشامیدن بیمار نمی شود. فقط به بیماران توصیه می شود پس از انجام لیفت لثه، از خوردن غذاهای سفت، تند و چسبنده پرهیز کنند ، تا حد امکان از نخ دندان استفاده نکنند، به آرامی مسواک بزنند و برای این که از عفونت لثه ها جلوگیری شود بیمار از دهان شویه های آنتی باکتریال استفاده کند.

لیفت لثه

لیفت لثه برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که می خواهند از روش لیفت لثه استفاده کنند باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

• افرادی که لثه های آن ها تحلیل رفته اند می توانند از روش درمانی لیفت لثه استفاده کنند زیرا تحلیل رفتن لثه می تواند باعث مشکلاتی همچون تغییر ظاهر دندان، حساس شدن لثه و دندان، پوسیدگی دندان و از بین ر فتن دندان شود.

• به طور کلی افرادی که لبخند لثه ای دارند یعنی در هنگام لبخند زدن لثه ی آن ها بیشتر نمایان می شود جزو افرادی هستند که در اولویت استفاده از روش درمانی لیفت لثه ای قرار دارند . این افراد برای این که بتوانند از روش لیفت لثه استفاده کنند باید ریشه ی دندان شان به قدری محکم باشد که با نمایان شدن بخش اعظمی از دندان ، ساختار دندان به خطر نیفتد.

• افرادی که در خواب دندان قروچه می کنند به دلیل این که طی طولانی مدت ممکن است دندان های شان سایده شوند نیز ممکن دچار لبخند لثه ای شوند و این افراد هم می توانند برای برطرف کردن مشکل خود از روش درمانی لیفت لثه استفاده کنند.

لازم به ذکر است افرادی که ۳ تا ۴ میلی متر از لثه ی شان هنگام خندیدن و یا لبخند زدن دیده می شود دارای لبخند لثه ای هستند. طبق آمارها خانم ها بیشتر از آقایان نیاز به استفاده از لیفت لثه دارند به این دلیل که ۱۴ از خانم ها و تنها ۷ درصد از اقایان دچار لبخند لثه ای شدید هستند و به استفاده از لیفت لثه نیاز دارند.

مزایای لیفت لثه

همان طور که گفتیم لیفت لثه بافت لثه را کاهش می دهد و لبخندی زیباتر به فرد می بخشد. از جمله مزایای لیفت لثه عبارتند از:
• درمان بیماری های لثه: لیفت لثه می تواند برای درمان بیماری های مربوط به لثه از جمله کاهش کیسه های لثه و یا بلند کردن تاج استفاده شود.

• داشتن نتیجه ی دائمی: یکی از مزیت های مهم لیفت لثه این است که پس از انجام لیفت لثه، دوباره لثه ها به حالت اولیه برنمی گردندند و نتیجه ای که از لیفت لثه به دست می آید دائمی خواهد بود.

• بهتر شدن ظاهر دندان ها: از لیفت لثه می توان برای بهبود ظاهر دندان ها نیز استفاده کرد برای مثال با استفاده از لیفت لثه می توان دندان ها را بلندتر و یا کوتاه تر نشان داد.

• افزایش اعتماد به نفس فرد: وقتی با استفاده از لیفت لثه، بافت اضافی دندان کاهش پیدا کند ، ظاهر فرد در هنگام لبخند زدن بهتر خواهد شد

• اصلا لثه های نامتقارن: در روش لیفت لثه ، لثه های نامتقارن تغییر شکل می دهند و به لثه هایی متقارن تبدیل می شوند
• افزایش زیبایی: لثه و دندان تاثیر زیادی در زیبایی افراد هنگام خندیدن دارد، در صورتی که دندان های فرد مشکلی نداشته باشند و لثه های فرد بیش از اندازه نمایان باشند این می تواند در زیبایی لبخند افراد تاثیر منفی داشته باشد ولی با استفاده از لیفت دندان می تواند لبخندی زیبا تر با ظاهر جذاب تر به فرد بخشید.

معایب لیفت لثه

هر جراحی در کنار مزایایی که برای بیمار به همراه دارد معایبی نیز دارد.

از جمله معایب جراحی لیفت لثه می تواند به موارد زیر اشاره کرد:
• بازگشت بافت لثه به حالت اولیه: همان طور که گفتیم یکی از مزایای لیفت لثه این است که نتیجه ی دائمی دارد اما در مواردی نیز استنثا وجود دارد و ممکن است بافت لثه به حالت اولیه ی خود بازگردد
• حساس بودن بیمار به مواد بی حسی: به ندرت اتفاق می افتد که بیمار به مواد بی حسی حساسیت دارد و ممکن است بدن او واکنش آلرژیک نسبت به مواد بی حسی نشان دهد .
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که هر نتیجه ای که از لیفت لثه به دست آید به مهارت دندان پزشک بستگی دارد، پس قبل از این که عمل لیفت لثه را انجام دهید به خوبی در مورد دندان پزشک مورد نظر خود تحقیق کنید.

 

منبع :سایت دکتر مصطفی نژاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *